Šindelkova Chyba vychází v upraveném vydání


Román Chyba poprvé vyšel v roce 2008. Pro potřeby nového vydání autor text významně revidoval a rozšířil.

Svět hlavního hrdiny Kryštofa je už od dětství něčím zvláštní. Jeho noční můrou je rostlina zvaná bolševník velkolepý – giganticky invazívní plevel, v jehož těle koluje jedovatá míza. Kryštof propadá ve škole, ale s nadšením a úžasem kříží masožravé rostliny. Žije samotářsky, stýká se jen s kamarády Andrejem a Ninou.

Později je zcela pohlcen světem rostlin a postupem času objevuje černý trh se vzácnými květinami. Stává se obchodníkem s vymírajícími rostlinnými druhy, za jejichž utržení hrozí obrovské pokuty i několikaleté tresty. Pak se znovu setká s Ninou, která žije s Andrejem v ne příliš vydařeném manželství. Kryštof ji přesvědčí, aby s ním odešla, a ve snaze vydělat dostatek peněz přijme svou poslední zakázku.

Jde o to převézt z Japonska do Evropy jedinou rostlinu – poslední živý exemplář oficiálně již dávno zaniklého parazitického druhu.

Marek Šindelka (*1984) je básník a prozaik. Za prvotinu Strychnin a jiné básně mu byla roku 2006 udělena Cena Jiřího Ortena. Roku 2008 vydal debutový román Chyba (nominace na Cenu Josefa Škvoreckého 2009), který roku 2011 vyšel také v komiksové podobě. Dvakrát získal ocenění Magnesia Litera za prózu: poprvé roku 2012 za soubor povídek Zůstaňte s námi, podruhé roku 2017 za román Únava materiálu. Další povídkový soubor Mapa Anny publikoval roku 2014. Roku 2018 se podílel na komiksu Svatá Barbora; autoři za něj obdrželi cenu Muriel. Prózy Marka Šindelky vyšly již ve dvanácti jazycích.