Novinka od autora bestselleru Osm hor!


Literárně pojatý cestovní deník líčí autorovy dojmy z Himalájí, které autora bestselleru Osm hor přiměly vnímat cestu jako touhu po poznání sebe sama.

„Nakonec jsem se do Himálaje vydal doopravdy. Ne proto, abych zlézal vrcholy, což byl můj dětský sen, ale abych prozkoumával údolí. Chtěl jsem zjistit, jestli někde na světě dosud existují netknuté hory, a uvidět je na vlastní oči, než zmizí.“

Co znamená vydat se do hor a nikdy nevystoupat na vrchol? Paolo Cognetti ve své nejnovější knize vypráví o cestě jako touze po sebepoznání, o kroužení kolem smyslu vlastní pouti, o úniku i návratu, o snaze nechat se fyzicky prostoupit krajinou. Literárně pojatý cestovní deník Nikdy nevystoupat na vrchol (s podtitulem Cesta do Himálaje) zachycuje jeho zážitky z expedice do nepálského Dolpa, na niž se vydal koncem roku 2017 jako čtyřicátník, který se musí vyrovnat se skutečností, že definitivně překročil hřeben mládí a zpátky nevede žádná stezka.

„Ušel jsem 300 kilometrů a překonal 8 průsmyků ve výšce nad hranicí 5000 metrů. Společnost mi dělala jedna kultovní kniha, jeden pes, kterého jsem potkal cestou, pár kamarádů: po návratu mi zůstali ti nejlepší přátelé. “

Kniha vychází v překladu Alice Flemrové.

Paolo Cognetti (1978) je italský prozaik. Debutoval roku 2004 povídkovou sbírkou Příručka pro úspěšné dívky, po níž následovaly ještě dvě další: Něco malého, co každou chvíli bouchne (2007) a Sofia chodí pořád v černém (2012).

O rok později ještě vydal autobiograficky laděný deník Divoký kluk (č. 2018), kde vylíčil svůj útěk z města do hor. Román Osm hor vyšel na podzim roku 2016 (č. 2017). Z knihy se stal celosvětový fenomén: dílo vyšlo ve čtyřiceti jazycích, jen v Itálii se prodalo na dvě stě tisíc výtisků a byla zakoupena i filmová práva. Tyto úspěchy byly korunovány prestižním literárním oceněním Premio Strega, které spisovatel obdržel 6. července 2017 v Římě. V témže roce dále získal Prix Médicis pro zahraniční román a English Pen Translates Award. Cestovní deník Nikdy nevystoupat na vrchol je dosud jeho poslední prací; knížka vychází v sedmnácti zemích.